Pieniądze za niewykorzystane urlopy dla włocławskich prezesów. Prezydent Włocławka wyjaśnia

Podczas wczorajszej tj. 21 sierpnia 2017 r. konferencji prasowej prezydent Włocławka Marek Wojtkowski poinformował, że prezesi miejskich spółek we Włocławku pieniądze za niewykorzystane urlopy otrzymali zgodnie z prawem.

W związku z tym, że pojawiło się wiele niejasności, które mijają się z prawdą chciałbym za Państwa pośrednictwem Panu radnemu, który zwołał w poprzednim tygodniu konferencję prasową polecić wnikliwą analizę art. 210 Kodeksu Spółek Handlowych, który bardzo szczegółowo reguluje relacje między Radą Nadzorczą, a Zarządami Jednoosobowych Spółek Komunalnych w tym Skarbu Państwa - powiedział na wstępie prezydent Marek Wojtkowski

Jak podkreślił prezydent z tego artykułu jednoznacznie wynika, że kwestia ustalania urlopów jest to tak zwany zarząd zwykły i nie musi być on konsultowany z Radą Nadzorczą na co jest sporządzona opinia prawna, którą dysponuje prezydent.

Ekwiwalenty wypłacone przez niektóre spółki dotyczyły zaległych urlopów z lat poprzednich, nawet sprzed jego prezydentury.

Wbrew opinii pana radnego spółki komunalne przynoszą określone korzyści. W ciągu prawie 2,5 roku zaoszczędziliśmy na zarządach jednoosobowych około 2 mln zł. Przypomnę, że w momencie  kiedy objąłem urząd prezydenta w kilku spółkach komunalnych były reprezentacje wieloosobowe, były zarządy najczęściej dwuosobowe - wyjaśniał prezydent.

Zdaniem prezydenta zmiany, które zaszły w kwestii zatrudnienia zarządów w spółkach komunalnych były podyktowane tymi samymi zmianami prawnymi, które zostały uchwalone za obecnej władzy. W czerwcu 2016 roku została uchwalona Ustawa, która obligowała samorządy do zmiany zasad zatrudnienia zarządów w spółkach komunalnych. Ustawa ta budziła wiele niejasności, ponieważ dotychczasowo prezesi byli zatrudniani na podstawie Kodeksu Pracy o umowy o pracę.

Od 1 lipca pracują na podstawie kontraktów menedżerskich, a nie jak wcześniej na umowach o pracę. Jednocześnie prezydent poinformował, że nie wypłacono odpraw ponieważ ustawa do tego obliguje.

Kolejny zarzut radnego Jarosława Chmielewskiego, który odpiera prezydent to zmiana wynagrodzenia członków i przewodniczących Rad Nadzorczych.

Nie odbyło to się w tajemniczych okolicznościach w cieniu gabinetu prezydenta. Te zmiany są odzwierciedleniem obowiązywania nowej ustawy. My skorzystaliśmy z tej możliwości żeby te uposażenia usytuować na najniższym możliwym poziomie - kontynuował prezydent.

Ponadto prezydent wyjaśnił, że obecna ustawa wprowadziła obowiązek premii rocznych dla obecnych zarządów, które może oscylować od 50 do 100% rocznego uposażenia. Prezydent jednak ustalił premię roczną zarządów jednoosobowych spółek komunalnych na poziomie do 10%.

Skorzystaliśmy z tej wersji minimalnej - podkreślił prezydent.

Komentarze

No i co łyso jest? , przecież prawo mówi tak.

Ale ci prezesi to by mogli trochę pomyśleć, anie tak całą łyżką może by się dało łyżeczką.

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.