Śmieciowa rewolucja we Włocławku. Sprawdź swoje obowiązki od 1 lutego

PGK Saniko zakończyło cykl spotkań w temacie ogólnopolskiego systemu segregacji. O co pytali włocławianie?

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Saniko sp. z o.o. przy współpracy z włocławskimi spółdzielniami zorganizowało spotkania z mieszkańcami Włocławka, podczas których przedstawione zostały informacje odnośnie zmian w segregacji odpadów.

Dla przypomnienia: od 1 lipca 2017 roku Rozporządzenie Ministra Środowiska wprowadziło jednolity system segregacji odpadów, na podstawie którego Radni Miasta Włocławek zatwierdzili system ten Uchwałą z dnia 22 czerwca 2017 roku w sprawie regulaminu czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Włocławek. Oznacza to, że wszyscy Polacy, którzy zadeklarowali, że będą segregować wytworzone odpady, będą robić to w jednakowy sposób, czyli sortując je na 4 frakcje papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, biodegradowalne oraz dodatkowy piąty pojemnik na tzw. odpady resztkowe.

We Włocławku zmiany będą obowiązywać od 1 lutego br. Obecnie od mieszkańców Włocławka odpady odbiera Spółka PGK Saniko, dlatego też mieszkańcy kierują do Biura Obsługi Klienta zapytania w tej kwestii. Odpowiedzią Prezesa Saniko Jarosława Pułaneckiego na potrzeby Klientów, był cykl spotkań z włocławianami, które poprowadzili przedstawiciele Przedsiębiorstwa.

O co pytali włocławianie ?

Pytania dotyczyły głównie tego w jaki sposób będzie prowadzona segregacja we Włocławku, czy Mieszkańcy zostaną wyposażeni w odpowiednie pojemniki, worki?

W przypadku gospodarstw jednorodzinnych właściciele otrzymają worki na szkło, papier oraz metale i tworzywa sztuczne. Natomiast pojemniki, które dotychczas znajdują się na posesji będą w dalszym ciągu wykorzystywane brązowy na odpady biodegradowalne, a zielony/szary na tzw. odpady resztkowe. Użytkownicy budynków wielolokalowych będą doposażeni w odpowiednie pojemniki, dostawione do pergoli śmietnikowych.

Ponadto padały między innymi takie pytania jak :

Jakie to będą pojemniki, jakiego rozmiaru i kolorystyki?

W przypadku budynków wielolokalowych w zależności od potrzeb i możliwości technicznych będą to pojemniki o pojemności od 240 l do 2,5 m3. Pojemniki brązowe na odpady biodegradowalne pozostaną bez zmian, oraz pojemniki z przeznaczeniem do tej pory na odpady komunalne będą służyć odpadom „resztkowym”. W gospodarstwach jednorodzinnych oprócz funkcjonujących już pojemników brązowy na bio i zielony na „resztkowe”, będą obowiązywać worki żółty na metale i tworzywa sztuczne, zielony na szkło oraz niebieski na papier.

Jaka będzie częstotliwość odbioru poszczególnych odpadów?

Odpady biodegradowalne i „resztkowe” będą odbierane o takiej samej częstotliwości jak do tej pory, natomiast pozostałe frakcje będą odbierane 1 x w miesiącu w gospodarstwach jednorodzinnych. Natomiast przy budynkach wielolokalowych metale i tworzywa sztuczne oraz papier będą odbierane 1 x w tygodniu, a szkło 2 x w miesiącu.

Czy zmienią się ceny za odbiór odpadów?

Na tą chwilę Urząd Miasta Włocławek nie deklaruje żadnych zmian w cenniku za odbiór odpadów od mieszkańców.

Jaki jest powód zmian w systemie?

Powodem zmian w systemie są wymagania unijne w kontekście osiągnięcia przez kraje członkowskie wskazanych poziomów recyklingu. Do 2020 roku dla odpadów komunalnych ma to być 50 %, a dla opakowaniowych 70 %. Na tą chwilę w Polsce te poziomy kształtują się odpowiednio na poziomie 20 % oraz 45 %. Jednolity system segregacji, opracowany przez Ministerstwo Środowiska, ma przyczynić się do wzrostu tych poziomów.

Ponadto korzystając z okazji, mieszkańcy zgłaszali również sytuacje newralgiczne dla nich, takie jak nieporządek przy pergolach, zbyt mała powierzchnia pergoli śmietnikowych na nowe pojemniki czy również zapytania o to, co należy zrobić z takimi odpadami jak zużyte meble, sprzęt RTV/AGD, opony czy odpady pobudowlane.

Prowadząca spotkania Dominika Kujawa, wyjaśniła, iż nowy system segregacji został wprowadzony przez Ministerstwo Środowiska i muszą się do nich dostosować wszyscy, zarówno obywatele jak i inni wytwórcy odpadów, a także firmy zajmujące się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. Jest to zdecydowanie kolejna „rewolucja śmieciowa”, która początkowo może sprawiać trudności, jednakże przy odpowiednim dialogu z Klientami wszystkie sytuacje powinny zostać rozwiązane w satysfakcjonujący sposób. Należy również podkreślić, że w przypadku Włocławka, zmiany te nie są zupełną nowością, gdyż włocławianie dotychczas prowadzili już segregację z uwzględnieniem odpadów bio, ponadto na terenie Miasta, dostępne były punkty gniazdowe z przeznaczeniem na szkło, papier i plastik.

Główną modyfikacją we Włocławku będzie to, że segregacja ta będzie bardziej dokładna już w miejscu wytworzenia odpadów, co ma na celu efektywniejsze wydzielenie surowców spośród śmieci. Niemniej wszystko to wymaga współpracy pomiędzy wytwórcami a odbiorcami odpadów. Jeżeli Saniko będzie w dalszym ciągu obsługiwać mieszkańców Włocławka, to będzie informować włocławian na bieżąco odnośnie nowego systemu segregacji odpadów.

Spotkania z mieszkańcami odbyły się 16, 17, 22 i 23 stycznia.

 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Galeria zdjęć: 

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.