Bieganie w Brześciu Kujawskim coraz bardziej popularne [ZDJĘCIA]

W dniu 20 sierpnia 2016 roku  odbyła się III  edycja biegu  Memoriałowego  im. Czesława Wasielewskiego w Brześciu Kujawskim. III Memoriał im. Czesława Wasielewskiego to nowa, atrakcyjna trasa na dystansie 10 km z metą na terenie jednego z najnowocześniejszych obiektów sanatoryjnych w Polsce - Uzdrowiska w Wieńcu Zdroju. W sobotnim biegu wystartowało około 350 zawodników. Organizatorem biegów był  Urząd Miejski w Brześciu Kujawskim oraz Gminny Klub Sportowy „Łokietek”.

Fotorelacja tutaj (kliknij)

W ubiegłym roku wystartowało 170 zawodników. W tym roku udział uczestników podwoił się. Impreza staje się cykliczna w Brześciu Kujawskim. Memoriał jest jednym z elementów promocji gminy Brześć Kujawski oraz Uzdrowiska w Wieńcu Zdroju. Tradycję będziemy podtrzymywać i pielęgnować. - mówił Wojciech Zawidzki Burmistrz Brześcia Kujawskiego.

Potrzeba organizacji wydarzenia zrodziła się z chęci upamiętnienia urodzonego w Brześciu Kujawskim jednego z czołowym polskich biegaczy z okresu przed, jak i po okupacji wojennej. Czesław Wasielewski był członkiem kadry olimpijskiej, którego wybuch II Wojny Światowej pozbawił udziału w Igrzyskach.

Inicjatywa Urzędu Miasta w Brześciu Kujawskim organizacji memoriału od samego początku spotkała się aprobatą i wielkim zadowoleniem rodziny Czesława Wasielewskiego. Od pierwszego memoriału rodzina bierze w nim czynny udział.

Ten bieg darzę olbrzymim sentymentem.  Wnuk biegnie w nim po raz trzeci . Tradycja jest w dalszym ciągu podtrzymywana. Moim życzeniem jest,  aby  wszyscy zawodnicy szczęśliwie dobiegli  do mety, a bicie rekordów nie jest moim zdaniem najważniejsze. Uczestnictwo w biegu na dystansie 10 km jest już samym w sobie zwycięstwem. Cieszę się i jest to dla mnie wielkie przeżycie. - powiedziała Bożena Szulc córka Czesława Wasielewskiego.

Mój syn Dominik,  prawnuczek Czesława Wasielewskiego odkrył w sobie pasje biegania i też z upodobaniem trenuje od co najmniej 3 lat. Co roku bierze udział w biegu -   dodała  Monika Szulc - Kobylarek ( wnuczka Czesława Wasielewskiego ).

Celem organizowanych biegów jest jak nadmieniali organizatorzy upowszechnianie biegania jako najbardziej naturalnej formy aktywności fizycznej, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia oraz promocja gminy Brześć Kujawski oraz Uzdrowiska w Wieńcu Zdroju.

Zawodnicy, biorący udział w biegu głównym wystartowali z  terenu byłej Cukrowni w Brześciu Kujawskim. Jednym z zawodników był Dominik Kobylarek z Poznania prawnuczek Czesława Wasielewskiego, z którym rozmawialiśmy przed biegiem.

Jestem jedynym przedstawicielem męskim, który pozostał po pradziadku. Przyjechałem z Poznania aby tutaj pobiec. Dla mnie jest to niesamowite, że ta impreza sportowa tak się rozwinęła. Jest ona moim zdaniem jedną z ciekawszych imprez biegowych w okolicy. Dla mnie osobiście jest to duma, radość i ogromne wyróżnienie.  W dniu dzisiejszym nastawiam się,  aby przebiec i poczuć atmosferę wspólnego biegania.- podkreślił  Dominik Kobylarek z Poznania.

Meta biegu usytuowana  została przy jednym z najnowocześniejszych miejsc uzdrowiskowych w Polsce - Pensjonacie Medical SPA w Wieńcu Zdroju, który w tym roku został fundatorem wielu atrakcyjnych nagród.

Biegowi głównemu towarzyszyły Biegi Memoriałowe dla Dzieci i Młodzieży, które w tym roku zostały  podzielone na pięć kategorii wiekowych. Biegi o Puchar Burmistrza Brześcia Kujawskiego odbyły się na Stadionie Miejskim w Brześciu Kujawskim. Statuetki dla zwycięzców zostały ręcznie rzeźbione przez siostrzeńca Czesława Wasilewskiego, który był ich fundatorem.

W kategorii kobiet I miejsce zajęła Szenk Marta Region Wsparcie Tele, na II miejscu uplasowała się  Arseniuk Anna T.S Opatrunki Toruń, III miejsce zajęła Kuta Krystyna Serock Pruszcz.

W kategorii mężczyzn I miejsce wywalczył Poczwardowski Kamil z GKS Fabianki, na II miejscu znalazł się Breszka Michał z UKS Ekonomik Lębork, III przypadło Kryske Bartoszowi ze Spójni Białe Błota.

Drużynowo zwyciężył GKS Fabianki, II miejsce T.S Opatrunki Toruń,  a III miejsce TKKF Kolejarz Bydgoszcz.

Z roku na rok bieg cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przerosło to nasze oczekiwania jeśli chodzi o liczbę uczestników. Będziemy chcieli w następnych latach podtrzymywać tradycję organizowania takich memoriałów. Cieszę się, że pogoda dopisała,  wszyscy uczestnicy są zadowoleni.  Nie było kolizji, niepowodzeń. Brześć Kujawski zapisał się  na trwałe w organizacji memoriału. Już dziś zapraszamy na kolejny rok. Memoriał mógł się odbyć dzięki sponsorom pod adresem których kieruję ogromne podziękowania: Firmy Petrokan Polska, Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Uzdrowiska Wieniec Zdrój, Tomasza Urbańskiego z Pikutkowa, Powiatu Włocławskiego, KFMR Krukowiak, MPK Włocławek Sp. z o. o. - podsumował Tomasz Chymkowski Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Promocji  w Brześciu Kujawskim.

Jak zapewnia Naczelnik trasa w 2017 roku  będzie niespodzianką związaną z historią Czesława Wasilewskiego. 

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.