Święto Żuru Kujawskiego 2017 w Brześciu Kujawskim. Tłumy fanów na imprezie

Święto Żuru Kujawskiego w Brześciu Kujawskim to największa impreza kulinarna w regionie. Do tego koncerty, place zabaw dla dzieci i konkursy. Bardzo dużo atrakcji w ostatni weekend mieli ci, którzy pojawili się w Starym Brześciu.

Oglądaj:

Święto Żuru Kujawskiego 2017 w Brześciu Kujawskim: BRO kliknij (tutaj)

Święto Żuru Kujawskiego 2017 w Brześciu Kujawskim: NORBI kliknij (tutaj)

Święto Żuru Kujawskiego 2017 w Brześciu Kujawskim: KORDIAN kliknij (tutaj)

Święto Żuru Kujawskiego 2017 w Brześciu Kujawskim: ZENEK MARTYNIUK [AKCENT] kliknij (tutaj)

Święto Żuru Kujawskiego 2017 w Brześciu Kujawskim: ŻUR KUJAWSKI kliknij (tutaj)

Już od godziny 14:00 rozpoczęła się rywalizacja ekip gotujących żur na najlepszą potrawę tej imprezy. W konkursie wzięło udział 22 drużyn z terenu powiatu włocławskiego i nie tylko.

To właśnie smak, kulinaria, gotowanie – jest nośnikiem tradycji i kultury mieszkańców regionu. Kuchnia jest miejscem, gdzie karmi się nie tylko potrawami, ale też całą tradycją, wiedzą i kulturą kolejnych pokoleń, które stoją za ich powstaniem. W momencie dostatku żywności każdy pragnie przypomnieć sobie smak dzieciństwa. I to jest właśnie taka forma przypominania potraw jakim jest żur kujawski, na których większość z nas na kujawach się wychowała. Każdy z nas praktycznie smak tej potrawy zna. Dodatkowo jest to potrawa zdrowa gdyż jest prosta bez współczesnych dodatków chemii. To winniśmy kultywować - mówił Bumistrz Brześcia Kujawskiego

Cieszę się, że okoliczne gminy chcą w tym święcie uczestniczyć, promować i propagować tę potrawę. Mam nadzieję że przy okazji tego święta z czasem będziemy mogli udostępniać społeczeństwu inne potrawy - kontynuował Wojciech Zawidzki.

Żur oceniała komisja, w której składzie znalazła się sama gwiazda wieczoru NORBI. Największe uznanie komisji znalazło Stowarzyszenie Kobiet Sułkowa i to do nich trafiła główna nagroda.

Miejsce jest wspaniałe. Przede wszystkim bogata historia Brześcia Kujawskiego i Król Polski Władysław Łokietek i piękne dwie świątynie oraz wspaniały teren szkoły rolniczej w Starym Brześciu ze stuletnią tradycją. Ludzie tu przychodzą co roku. W godzinach przedwieczornych są tu tysiące osób. Dziś żur, na którym wychowały się całe pokolenia. Za moich najmłodszych lat żur był podstawową potrawą w menu. To doskonała okazja do promocji tego terenu i integracji lokalnego społeczeństwa a także uczty duchowej bo przecież przed nami występy gwiazd polskiej muzyki nie tylko disco polo - mówił wicestarosta Marek Jaskulski.

Jak zaczynalilśmy było pięć drużyn gotujących żur. Obecnie mamy 22 ekipy. Przechodząc z Panem Burmistrzem Zawidzkim od stoiska do stoiska zastanawialiśmy się, że kiedyś ten stadion przy szkole będzie za mały na tego typu imprezę. Jestem bardzo dumny patrząc na wystawców już nie tylko z powiatu włocławskiego, gdyż są również z powiatu radziejowskiego, aleksandrowskiego. Już widzimy tłumy z Brześcia i okolic. Jest zarówno młodzież, dzieci i  dorośli i z tego należy być dumnym. Jestem przekonany, że impreza na długie długie lata wpisze się w kalendarz tej pięknej brzeskiej ziemi. Impreza ta pokazuje najlepiej jak ludzie potrzebują historii, potrzebują wspomnień, powrotu do lat dzieciństwa. Dlatego właśnie przekazywanie tej tradycji z pokolenia na pokolenie jest największą wartością - mówił Starosta Włocławski Kazimierz Kaca.

Jak zawsze w programie Święta Żuru znalazły się koncerty gwiazd, place zabaw i wesołe miasteczko oraz konkursy. Na scenie w Starym Brześciu pojawili się Zenek Martyniuk (zespół Akcent), Kordian, NORBI oraz zespół B.R.O.

Prawdziwe oblężenie Starego Brześcia rozpoczęło się po godzinie 17 -tej. Tłumy na imprezę ściągnął zapewne sam król Disco Polo Zenek Martyniuk. Kilka tysięcy fanów oczekiwało na koncert gwiazdy tego gatunku. Mimo tego, iż upału nie było to przeboje „Zielone oczy” i  „Przekorny los” w wykonaniu zespołu Akcent rozgrzały zgromadzone tłumy. Niewiele mniej fanów bawiło się podczas koncertów Kordiana i Norbiego. Hip hopowe rytmy i zespół B.R.O ściągnął młodzież z całego regionu.  

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.