Rywalizowali w Choceniu. Eliminacje Powiatowe VII Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy OC [ZDJĘCIA]

Sztuczne oddychanie, udrożnienie dróg oddechowych, przywracenia czynności oddechowych, złamania, utrata przytomności to tylko niektóre z tematów poruszanych na eliminacjach powiatowych w Choceniu.

Fotorelacja tutaj (kliknij)

20 kwietnia 2018 roku w siedzibie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Choceniu odbyły się eliminacje powiatowe VII Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy Obrony Cywilnej 2018. Tradycyjnie jak co roku w eliminacjach wzięli udział uczniowie,  tym razem dwuosobowe zespoły reprezentujące szkoły ponadgimnazjalne z terenu Powiatu Włocławskiego. W tym roku uczniowie 8 szkół rywalizowali w upowszechnieniu i pogłębieniu w formie teoretycznej i praktycznej wiedzy o Obronie Cywilnej.

Uczniowie pisali najpierw test składający się z ponad 20 pytań. Za prawidłową odpowiedź można było uzyskać 1 punkt. Czas na wykonanie testu wynosił 30 minut - powiedziała Tamara Mikołajaczak dyrektor SLO w Choceniu.

Następnie jak zaznaczyła dyrektor Mikołajczak drużyny miały 2 zadania w części praktycznej między innymi udrożnienie dróg oddechowych i przywrócenie czynności oddechowych. Drugie zadanie dotyczyło złamań, utraty przytomności.

Zadanie jak podkreślił Piotr Krygier Naczelnik Wydziału Zarządzania, Administracji i Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego we Włocławku jest realizowane przez administrację Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Cieszy organizatorów, że w eliminacjach uczestniczyły wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu niezależnie czy organem prowadzącym jest powiat, ministerstwo czy szkoła społeczna.

Eliminacje zostały przeprowadzane na zaproszenie SLO w Choceniu. Uczestnicy przeszli już fazę rekrutacyjną w swoich szkołach. Młodzież biorąca udział w konkursie została wcześniej już wyselekcjonowana.

Według naczelnika Krygiera zespoły zostały przygotowane, mają wiedzę teoretyczną i praktyczną, która to jest niezbędna w codziennym życiu. Każdy uczeń kończąc szkołę ponadgimnazjalną powinien posiadać umiejętności z zakresu obrony cywilnej i zastosowania jej w praktyce. Jest to fundament funkcjonowania w społeczeństwie.

Naczelnik Krygier chwalił postawę młodych ludzi. Ma jednak nadzieję, że nie tylko ci najlepsi, którzy tu przyjeżdżają, ale i pozostali posiadają wiedzę i umiejętności w tym zakresie.

Bardzo się cieszymy, że eliminacje zostały zorganizowane w Choceniu. W ten sposób pragniemy zwrócić uwagę na dość trudną problematykę związaną z występowaniem klęsk żywiołowych i innych niebezpieczeństw wywołanych siłami natury lub działalnością człowieka oraz między innymi udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w tych zdarzeniach. Młodzi ludzie mogą się tutaj nauczyć istotnych rzeczy z tego zakresu , które będą mogli wykorzystać w praktyce - mówiła Agnieszka Świątkowska sekretarz Gminy Choceń.

Celem olimpiady jest kształtowanie świadomości i postawy oraz przygotowanie młodego pokolenia na przeciwstawianie się potencjalnym zagrożeniom w zdarzeniach.

Do finału wojewódzkiego komisja wytypowano drużynę ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Choceniu Zespół w składzie Kacper Rosiński i Wiktor Włacławik.

 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.