10 lat temu Polacy na MŚ wygrali z Brazylią. Jak potoczyły się losy piłkarzy związanych z naszym regionem?

Fot. Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

10 lat minęło (od czerwca 2007 roku) od wielkiej niespodzianki podczas Mistrzostw Świata do lat 20 w Kanadzie. Wówczas reprezentacja Polski w swoim pierwszym meczu pokonała faworyta -reprezentację Brazylii 1:0. W reprezentacji byli wówczas Jakub Feter. Grał m.in. w Lechu Rypin, Włocłavii, czy Victorii Smólnik, oraz Maciej Dąbrowski, który pochodzi z Lubienia Kujawskiego. Jak potoczyły się losy piłkarzy?

Kadrę U-20 tworzyli piłkarze z rocznika 1987 i opcjonalnie młodszych (do 1990 włącznie), dla których imprezą docelową były finały Mistrzostw Świata U-20 Kanada 2007. Od 1 stycznia 2003 grupą zawodników tworzących aktualnie kadrę U-20 kierował Michał Globisz, który przejął ją jako ówczesną kadrę U-16.

W 2006 – jako kadra U-19 – brała udział w finałach Mistrzostw Europy U-19 Polska 2006 (wcześniej nie musiała występować w eliminacjach), zajmując 3 miejsce w swojej grupie i nie uzyskując tym samym awansu do półfinałów tego turnieju. Jednakże zajęcie 6 miejsca w tym turnieju dało jej awans do kanadyjskich finałów Mistrzostw Świata U-20 w 2007. Podczas nich biało-czerwoni znaleźli się w tzw. "grupie śmierci", mając za rywali Brazylię, USA i Koreę Południową.

Wówczas w składzie występowiali, m.in. Bartosz Białkowski,(bramkarz), Ben Starosta (obrońca), Jarosław Fojut (obrońca), Grzegorz Krychowiak (pomoc), Maciej Dąbrowski (obrońca), Krzysztof Król (obrońca), Krzysztof Strugarek (obrońca), Adam Danch (pomocnik), Adrian Marek (obrońca), Artur Marciniak (pomocnik), Przemysław Tytoń (bramkarz), Grzegorz Krychowiak (pomocnik) , Jakub Feter (pomocnik), Wojciech Szczęsny (bramkarz).

Na początku Polacy sprawili wielką niespodziankę i w swoim pierwszym meczu pokonali Brazylię 1:0. Zwycięską bramkę strzelił wówczas Grzegorz Krychowiak.

Jakub Feter był wówczas rezerwowym. Nie zagrał do tej pory na boiskach Ekstraklasy. Do tej pory grał między innymi w naszym regionie: Lechu Rypin, Włocłavii Włocławek czy ostatnio w A-klasie - Victorii Smólnik.

Lepiej potoczyła się kariera Macieja Dąbrowskiego piłkarza pochodzącego z Lubienia Kujawskiego. W latach 2005–2006 był zawodnikiem Zawiszy Bydgoszcz. Następnie grał w trzecioligowej Victorii Koronowo. Jego kolejnym klubem był GKS Bełchatów. W 2012 roku Dąbrowski podpisał kontrakt z Pogonią Szczecin. Od 2016 roku jest zawodnikiem Legii Warszawa.

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.