Dofinansują wymianę pieców? Będą odszkodowania dla rolników za podtopione pola?

W związku z panującą zimą i sezonem grzewczym w pełni, wszyscy wiemy i czujemy, że do powietrza trafia bardzo dużo ilość zanieczyszczeń.

W wielu miejscowościach stan powietrza jest zły a nawet fatalny. O tym i o innych jeszcze zagadnieniach rozmawiali wójtowie i burmistrzowie z powiatu włocławskiego podczas ostatniego spotkania z Mikołajem Bogdanowiczem wojewodą Kujawsko - Pomorskim.

Wszyscy obecni na spotkaniu samorządowcy zgodnie stwierdzili , że środków finansowych na program Ekopiec jest za mało, dlatego wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podejmie działania w tym zakresie o czym poinformowała nas wójt Gminy Włocławek Ewa Braszkiewicz.

Co do pilotażowego  programu "Ekopiec", który ruszył z WFOŚiGW wszyscy zgodziliśmy się, że środków finansowych jest za mało. Wojewoda nas poinformował, że wnioskował o przerzucenie środków finansowych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, które są między innymi na politykę prozdrowotną, ażeby te pieniądze przenieść do WFOŚ i GW, żeby zwiększyć pulę, i żeby gminy, a przede wszystkim indywidualni właściciele mogli wykorzystać te środki i wymienić piece. My jesteśmy jak najbardziej za tym rozwiązaniem. Była pełna zgoda ze strony samorządowców, że tych środków finansowych jest za mało i że wojewoda będzie się starał aby w najbliższych tygodniach zwiększyć tę pulę pieniędzy -  powiedziała wójt Ewa Braszkiewicz.

Zapytaliśmy wójt Ewę Braszkiewicz jakie zostały podjęte działania w kwestii podtopień na polach rolników.

Zgłosiliśmy jako gminy kwestie podtopienia, wszystkie przypadki gdzie takie sytuacje wystąpiły. Na razie były tylko wstępne szacowania, ogólne prognozy liczby poszkodowanych. Na ten moment nie wiemy w jakiej formie to będzie. Służby wojewody już się powoli przygotowują. Wojewoda wystąpił o rezerwę z budżetu państwa na odszkodowania dla rolników, u których występują podtopienia - dodała wójt.

 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.