Szkoła w Smólniku wciąż rozwija swój potencjał [ZDJĘCIA]

Uczniowie grupy matematyczno-informatycznej, uczestniczący w projekcie „Tajemnice Panów R.” w ramach programu „Uczę się z ANWILEM” – Fundacji ANWIL dla Włocławka przygotowali i poprowadzili zajęcia z szyfrowania dla kolegów Szkoły Podstawowej w Smólniku w klasie V i w klasie IV. Na zajęciach, które odbyły się w klasie IV szkoła gościła Małgorzatę Kosińską – Prezesa Zarządu Fundacji „ANWIL dla Włocławka”, która obserwowała nie tylko zajęcia, lecz również zapoznała się z dotychczasowymi efektami działań uczniów.

Prowadzący zajęcia uczniowie grupy projektowej wyjaśnili młodszym kolegom, na czym polega szyfrowanie, zapoznali z historią polskich kryptologów Mariana Rejewskiego (jednego z tajemniczych panów R.), Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Zachęcili do przeczytania opracowanego przez grupę matematyczno-informtyczną komiksu o polskich kryptologach, który będzie dostępny w bibliotece szkolnej. Następnie zaprosili do wykonania zadań, polegających na szyfrowaniu lub deszyfracji informacji z wykorzystaniem różnych metod, np. szyfrów anagramowych, szyfrów z siatką, szyfrów postawieniowych (szyfru Cezara). Zadania, jakie zaproponowano uczniom, wymagały logicznego myślenia, spostrzegawczości i uwagi. Rozwijały kompetencje matematyczne i naukowe. Młodsi koledzy z zainteresowaniem i zapałem uczestniczyli w zajęciach. Zwieńczeniem nietypowej lekcji matematyki był konkurs na odszyfrowanie liczb z wykorzystaniem szyfru podstawieniowego. Zwycięska grupa otrzymała nagrody w postaci gier logicznych, ufundowane w ramach grantu z Fundacji „ANWIL dla Włocławka”.

Jolanta Wieczorek-Wilińska ma nadzieję, że ta nietypowa lekcja matematyki na długo zapadnie młodszym kolegom w pamięci i zachęci do udziału w odbywającym się w szkole Konkursie Młodego Kryptologa oraz do rozwiązywania różnorodnych zadań logicznych.

 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Galeria zdjęć: 

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.

» Kalendarz imprez

  • czwartek, 24 Maj, 2018
  • sobota, 26 Maj, 2018
  • niedziela, 27 Maj, 2018
  • niedziela, 27 Maj, 2018
  • czwartek, 31 Maj, 2018
  • niedziela, 3 Czerwiec, 2018
  • czwartek, 7 Czerwiec, 2018
  • niedziela, 10 Czerwiec, 2018