Kopalnia soli w Lubieniu Kujawskim. Wiemy co dalej

Inwestycja na terenie gminy Lubień Kujawski związaną z budową kopalni soli w obrębie geodezyjnym Czaple Nowe, Czaple Wieś, Nowa Wieś, Wola Olszowa, Wola Olszowa Parcele będzie miała ogromny wpływ na rozwój tej gminy. To nie tylko nowe miejsca pracy, ale również wpływy z podatków do kasy gminnej. Intensywne prace trwają od momentu pozyskania informacji o mającej powstać inwestycji na tym terenie. Postanowiliśmy porozmawiać na temat postępujących prac z burmistrzem Lubienia Kujawskiego Markiem Wilińskim.

Redaktor: Czy nie uważa Pan, że prace dotyczące powstania kopalni soli nieco się opóźniają?

Marek Wiliński burmistrz Lubienia Kujawskiego: Chciałoby się szybciej, ale ze względu na obowiązujące przepisy prawa i fakt, że inwestycja jest o strategicznym znaczeniu dla państwa musi być realizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Redaktor: Czy mógłby Pan podsumować co dotychczas zostało już zrealizowane?

Marek Wiliński burmistrz Lubienia Kujawskiego: ORLEN wykupił grunty bezpośrednio pod budowę kopalni soli. Przeprowadzone zostały w ubiegłym roku odwierty poznawcze. Przeprowadzono je skutecznie, ponieważ wcześniejsze prowadzone w latach poprzednich były nieskuteczne. Firma, która je realizowała zbankrutowała, wręcz jeden odwiert musiał być zniszczony, ponieważ oberwało się wiertło na pewnej głębokości, którego nie można było wydobyć. To skomplikowało całą procedurę na tej inwestycji, bo każdy odwiert musi otrzymać koncesje, a uzyskanie nowej koncesji na odwiert procedurę przedłuża. Mamy to już za sobą. Odwierty rozpoznawcze zostały już zakończone. Rdzenie zostały wyjęte i przekazane do badania. Potwierdziły one, że złoże faktycznie jest.

Redaktor: Jakie jeszcze prace zostały wykonane?

Marek Wiliński burmistrz Lubienia Kujawskiego: W chwili obecnej zakończono prace związane z opracowaniem Studium Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego, w którym to studium przewidziano na terenie gminy tereny górnicze. W związku z tym, że studium zostało przyjęte przez Radę Miejską i zaakceptowane przez wojewodę mogliśmy wspólnie z ORLEN-em przystąpić do opracowania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego przewidującego tereny górnicze, które będą bezpośrednio zagospodarowane pod kopalnię, pod budynki kopalniane, pod rurociągi, pod kawerny.

Redaktor: Komu powierzono opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego i na jakim etapie są prace?

Marek Wiliński burmistrz Lubienia Kujawskiego: Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego opracowywany jest przez Firmę Mckwadrat z Krakowa. Ten plan został opracowany i wyłożony. Jesteśmy już po konsultacjach przeprowadzonych przez biuro planowania przestrzennego MCkwadrat z bezpośrednio zainteresowanymi. Mam nadzieję, że w bieżącym roku ten Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, być może do połowy roku zostanie uchwalony.

Redaktor: Jakie dalsze czynności musi wykonać ORLEN?

Marek Wiliński burmistrz Lubienia Kujawskiego: Uchwalenie planu pozwoli ORLEN-owi wystąpić o pozwolenie na budowę pod kopalnię soli.

Redaktor: Czy czasochłonne są te wszystkie procedury ?

Marek Wiliński burmistrz Lubienia Kujawskiego: Na uwagę zasługuje fakt, że te procedury, które omawiałem są bardzo czasochłonne. Opracowanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego to kwestia roku czasu i nie da się tego przyśpieszyć, ponieważ terminy wyznaczone przez ustawodawcę tj wyłożenia planu, konsultacji, uzgodnień są czasochłonne. Założony termin opracowania tego dokumentu to był rok. W ubiegłym roku zakończyliśmy opracowanie studium i rozpoczęliśmy Opracowanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i w tym roku planujemy jego zakończenie.

Redaktor: Wspominał Pan, że prace są prowadzone jednocześnie?

Marek Wiliński burmistrz Lubienia Kujawskiego: W międzyczasie równolegle ORLEN założył, że wystąpi do Ministerstwa Rolnictwa o odrolnienie, odlesienie gruntów bezpośrednio wykorzystywanych pod kopalnie i takie wnioski już zostały złożone. Wnioski wstępnie były zaopiniowane przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą, która pozytywnie ustosunkowała się do odrolnienia ponad 19 ha pod kopalnie soli, gleb klasy III i odlesienia około 9 ha gruntów. Ten wniosek teraz zostanie skierowany do Ministerstwa Rolnictwa i będziemy czekali na decyzje odrolnienia. Czas oczekiwanie może być od jednego miesiąca do kilku miesięcy. Mam nadzieję, że decyzja będzie pozytywna, przecież tej kopalni nie można usytuować gdzie indziej, tylko tam konkretnie, gdzie są złoża soli.

 Redaktor: Jakie koszty poniesie ORLEN i kiedy spodziewana jest budowa kopalni?

Marek Wiliński burmistrz Lubienia Kujawskiego: Koszty z tym związane, które będzie ponosić ORLEN to kwota 5 mln zł. ORLEN, powiększa tym samym nakłady na przedsięwzięcie. Planowano, że w tym roku ORLEN rozpocznie budowę kopalni soli, natomiast pytanie brzmi jak się uda te wszystkie procedury administracyjne przejść, aby samą budowę można było w tym roku rozpocząć.

Redaktor: Czy ORLEN będzie kontynuował prace?

Marek Wiliński burmistrz Lubienia Kujawskiego: Na projekcie toczy się wiele prac. Równolegle toczy się projekt rurociągowy, którego gmina nie koordynuje. Jesteśmy jakby stroną w tym całym postępowaniu, ale tam też się sporo dzieje. Jako ciekawostkę należy powiedzieć, że całą inwestycję i wszystko co tutaj się dzieje ma przejąć w ciągu 11 miesięcy Gaz System. ORLEN już nie będzie inwestorem rząd przyjął strategię rozwoju paliw  i ma się tym zająć wyłącznie Gaz System.

Dziękujemy za rozmowę.

Ja również dziękuję.

 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.