O zmianach w reformie szkolnictwa z Dyrektorem Zespołu Szkół w Kłóbce Aleksandrem Rutkowskim

Oczekiwania wobec dyrektorów rosną, szkoły stają się coraz bardziej złożonymi systemami, których zarządzanie wymaga coraz większej wiedzy i umiejętności. Samorząd w Lubieniu Kujawskim zdecydował się na powołanie  do 2021 roku na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Kłóbce dotychczasowego z wieloletnim doświadczeniem o dużych zasługach dyrektora.

Dyrektor Zespołu Szkół w Kłóbce Aleksander Rutkowski rozpoczął prace w 1979 roku. W 1996 roku został dyrektorem. W tym roku minęło 20 lat i  został powołany przez Burmistrza  Lubienia Kujawskiego Marka Wilińskiego na 5 letnią kadencję do 2021 roku.

Mieliśmy okazję zapytać dyrektora jak się obecnie pracuje na zajmowanym stanowisku i o kwestię zmian w szkolnictwie.

Praca dyrektora  wymaga kondycji, która pozwala na  pogodzenie interesów klientów szkoły: rodziców, uczniów, nauczycieli, administracji, samorządu, przedstawicieli nadzoru pedagogicznego i spełniania wszystkich oczekiwań. Każdy chce, aby to jego sprawy były rozpatrzone pozytywnie. Praca wymaga poszukiwania rozwiązań problemów w taki sposób,  aby  były optymalne dla zainteresowanego. Niejednokrotnie są to błahe sprawy, a urastają do  wielkiej rangi. Praca zmusza do ciągłego, systematycznego   zaangażowania. W systemie oświaty obecnie jest  wiele zmian, które wymagają  śledzenia na bieżąco. Tym niemniej  chciałoby się stabilizacji, która pozwala  aby pracowało się łatwiej i spokojniej.- powiedział Dyrektor Aleksander Rutkowski

Jaki proces zmian będzie zastosowany od 2017 roku i czy będą zwolnienia kadry nauczycielskiej w Kłóbce?

Otrzymaliśmy zapewnienia, że zmiany ustroju szkolnego nie będą następowały z dnia na dzień, będzie to proces długofalowy. Z tego co wiem harmonogram działań  pojawi się już we wrześniu br. Na temat zmian w edukacji od przyszłego roku  musimy wiedzieć więcej. Trudno  obecnie powiedzieć czy będą zwolnienia z pracy nauczycieli. Wydaje mi się, że ta reforma nie dotknie nauczycieli, aby musieli być zwalniani. Jeszcze nie wiadomo jak będzie wyglądał proces organizacji tych zmian. Mając na uwadze zapewnienie opieki dzieciom dojeżdżającym, a ich jest coraz więcej jest szansa na dopełnienie czasu pracy.

Czy baza dydaktyczna spełni oczekiwania reformy?

Zespół Szkół w Kłóbce ma skromną bazę lokalową.  Od 2011 roku mamy salę gimnastyczną. Sal dydaktycznych nie będzie za dużo po reorganizacji,  ponieważ musimy zapewnić odpowiednie warunki dzieciom 4  i 5 letnim, dla których nie było dotychczas możliwości edukacyjnej. Zostaną spełnione oczekiwania rodziców tych przedszkolaków. Jest to w dużej mierze podyktowane  również tym, że część rodziców pracuje i w czasie ich nieobecności my zapewniamy pobyt w przedszkolu.

Zmiany w systemie edukacji są zasadne?

Generalnie jestem zwolennikiem  obecnych zmian, likwidacji gimnazjów, powrotu do 8-klasowej szkoły podstawowej i 4-klasowego liceum. Moim zdaniem system dla szkół ponad gimnazjalnych, liceów powinien  był dłuższy ze względu na ilość materiałów edukacyjnych  do przepracowania. Zbyt krótki czas nauczania w 3 letnim liceum nie daje możliwości przygotowania się do kontynuowania  nauki - studiowania, a zatem należy proces zmian wprowadzić.

Zgodnie z informacją uzyskaną od Małgorzaty Oborskiej Wicekurator Oświaty Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy Ministerstwo Edukacji Narodowej szczegółowy harmonogram działań  dotyczących zmian w systemie edukacji przedstawi we wrześniu br.

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.