Lubraniec znalazł sposób na tańszy prąd i czystsze powietrze. Dołączą też inne gminy

W dniu 25 stycznia 2018 roku w Urzędzie Miasta w Lubrańcu odbyło się spotkanie Rady Kujawskiego Klastra Energii ENERGIA KUJAW z przedstawicielami gmin Lubraniec, Choceń, Lubień Kujawski.

W spotkaniu uczestniczyli: burmistrz Lubrańca - Stanisław Budzyński, wiceburmistrz Marek Góreczny, wójt Chocenia - Roman Nowakowski, koordynator doradców energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu - Sebastian Górka, prezes Stowarzyszenia PROSUMENT Klaster Odnawialnych Źródeł Energii - Michał Szczepański, wiceprezes Stowarzyszenia PROSUMENT Klaster Odnawialnych Źródeł Energii Cezary Wujciński.

Głównym tematem spotkania było ustalenie warunków pomocy w uzyskaniu dofinansowania przez mieszkańców gmin należących do Kujawskiego Klastra Energii na inwestycje.

Jak zaznaczył Sebastian Górka koordynator doradców energetycznych od 2018 roku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęła się rewolucja jeśli chodzi o finansowanie przedsięwzięć z zakresu ochrony powietrza.

Pojawiło się 6 nowych programów. Dwa programy są przeznaczone dla gmin. Jeden to "Ekopiec", program dotacyjny, gdzie Wojewódziki Fundusz na wymianę jednego pieca przeznacza 2 tysiące złotych, drugie 2 tysiące złotych dokłada gmina a mogą na tym skorzystać mieszkańcy.

Drugim programem jest "Ekogmina", gdzie gminy mogą zaciągać nisko oprocentowane pożyczki z możliwością 15% umorzenia pożyczki na działanie polegające na wymianie pieców.

Następne programy to "Ekodom" i "Słonecznik". Ekodom to program przeznaczony dla osób fizycznych. W zakres tego programu wchodzą działania związane z termomodernizacją budynków, wymianą żródeł ciepła. Można przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku łącznie z wymianą żrodła ciepła.

Dofinansowanie polega na udzieleniu pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia z możliwością częściowego umorzenia. Umorzenie zależne jest od zakresu wykonywanych prac.

Program "Słonecznik" jest bardzo podobny, jednak skierowany dla dużo szerszej grupy odbiorców: osób fizycznych, przedsiębiorców i jednostek samorządów.

Całkowitą nowością jest program "Świetlik". Jest to program przeznaczony na modernizację infrastruktury oświetleniowej, na nowoczesne oświetlenie typu led. Jest to forma pożyczki niskooprocentowanej.

Kolejną nowością jest program "Elektromobilność". Tutaj można uzyskać pieniądze w formie niskooprocentowanej pożyczki przeznaczonej na zakup samochodów elektrycznych łącznie ze stacjami ładownia na potrzeby własne.

Nasza gmina skorzysta z programu "Ekopiec". Mamy do czynienia ze smogiem i coraz częściej się o tym mówi. Niestety jest tylko możliwość wymiany do 10 pieców w gminie do 10 tysięcy mieszkańców a nasza gmina taką jest. Myślę, że podejmiemy działania, złożymy wniosek i w tym pilotażowym programie umożliwimy wymianę 10 pieców. Mam nadzieję że program będzie kontynuowany. Są też inne programy, dlatego będziemy chcieli uruchomić punkt informacyjny dla mieszkańców i przedsiębiorców zainteresowanych pozyskiwaniem środków zewnętrznych na walkę z zanieczyszczeniami powietrza - powiedział wiceburmistrz Marek Góreczny.

Rada Kujawskiego Klastra Energii ma plany organizacji punktów informacyjnych dla mieszkańców, którzy byliby zainteresowani termomodernizacją, ociepleniem domu, wymianą stolarki okiennej, wymianą drzwi, czy zastosowaniem odnawialnych żrodeł energii, budową instalacji fotowoltaicznej.

Możemy ogrzewać się energią elektryczną i to może być jedno z tańszych rozwiązań. Możemy podpowiedzieć jak to robić. W poszczególnych gminach bedziemy organizować spotkania z mieszkańcami. Zaczynamy od uczestników Klastra Odnawialnych Źródeł Energii czyli gmin Lubraniec, Lubień Kujawski i Choceń. Wkrótce przedstawiciele "Klastra" będą się kontaktować z włodarzami gmin. Tego typu punkty będą powstawały również w pozostałych gminach powiatu włocławskiego. Wnioski należy składać w miesiącu lutym, marcu br. Jesteśmy obecnie na etapie ogłaszania beneficjentów. Pierwsze gminy już otrzymały informacje dotyczące budowy instalacji fotowoltaicznej. Przygotowaliśmy tę dokumentację, dzięki temu gminy otrzymały dofinansowanie - powiedział wiceprezes Cezary Wujciński.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Galeria zdjęć: 
Tags: 

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.