Wiemy jakie inwestycje planuje Gmina Lubraniec

Rok 2018 w Gminie Lubraniec obfituje w optymistyczne perspektywy inwestycyjne, na które oczekują mieszkańcy. Gwarancją realizacji  zadań na rzecz mieszkańców  jest pomysłowość i determinacja władz samorządowych, które dokładają starań aby pozyskiwać na ten cel również środki zewnętrzne.

Na temat niektórych przedsięwzięć, które będą realizowane jako pierwszoplanowe w roku 2018 rozmawiamy z burmistrzem Stanisławem Budzyńskim.

Aby przyśpieszyć rozwój gminy podejmujemy szereg działań w celu pozyskania  środków finansowych zewnętrznych. Na niektóre zadania już mamy zagwarantowane dofinansowanie, a na niektóre decyzje oczekujemy - powiedział burmistrz.

Jak na wstępie zaznaczył burmistrz kontynuowana będzie budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy w ramach dofinansowania z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na które 6 lipca 2017 roku podpisano umowę w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Powstaną 93 przydomowe oczyszczalnie ścieków zlokalizowane na obszarach wiejskich. Wartość dofinansowania to kwota ok. 1,2 mln zł. W 2017 roku zrealizowano 30 sztuk oczyszczalni, w 2018 będzie to 80 sztuk, a w 2019 roku 13 sztuk oczyszczalni. Wartość zadania to kwota 2,35 mln złotych.

Kontynuowana będzie również termomodernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Sarnowie, która dofinansowana jest w ramach RPO województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020. Planowany termin zakończenia prac to sierpień 2018 roku. Wartość tej inwestycji wynosi ponad 1 mln złotych z czego dofinansowanie wynosi około 800 tysięcy złotych.

Dla naszych mieszkańców ważne są szkoły, ścieżki rowerowe, ale również drogi i obwodnica. W tym roku zostanie przebudowany ciąg komunikacyjny liczący ponad 8 km - mówił burmistrz.

W najbliższym czasie ogłoszony będzie przetarg nieograniczony na "przebudowę ciągu komunikacyjnego w rejonie miejscowości Dąbie Kujawskie - Bodzanowo - Agnieszkowo - Żydowo - Redecz Wielki".

Zadanie to dofinasowane zostanie w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 popularnie zwanego "schetynówką".

Należy dodać, że przy cmentarzu w Dąbiu Kujawskim zostaną pobudowane miejsca parkingowe dla odwiedzających groby na cmentarzu.

Ogłoszony również zostanie przetarg na drogę gminną Wola Sosnowa - Sarnowo, które to zadanie zostanie dofinansowane z PROW - dodał burmistrz Stanisław Budzyński.

Jak zaznaczył burmistrz budowa obwodnica Lubrańca nie opóźni prac związanych z przebudową drogi wojewódzkiej 270 Izbica Kuj –Lubraniec.

W wyniku negocjacji już ustalono, że gmina wniesie swój udział w wysokości 60 % wykupu gruntów, a pozostałe 40 % Urząd Marszałkowski. 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.