Będzie nowy pomnik na Placu Wolności we Włocławku?

Z okazji zbliżającej się rocznicy stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Włocławski Instytut Rozwoju wyszedł z inicjatywą zastąpienia dotychczasowego pomnika na Placu Wolności we Włocławku.

Biorąc pod uwagę, że obecny pomnik, którego geneza sięga powstałego w latach 50. pomnika wdzięczności żołnierzom Armii Czerwonej, objęty jest tzw. ustawą dekomunizacyjną Instytut proponuje w jego miejsce wznieść nowy pomnik o dedykacji tożsamej ze stalową obudową nałożoną na pomnik czerwonoarmistów w kwietniu 1994 roku.

Włocławski Instytut Rozwoju zarejestrował już zbiórkę, której Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało numer 2018/47/OR.

Rozpoczęcie kwesty ulicznej planowane jest na połowę lutego, zaś jej zakończenie na 11 listopada 2018.

W ciągu tych kilku miesięcy planują zebrać przynajmniej część środków potrzebnych do wybudowania nowego pomnika.

Nasz Instytut zdecydował się zaproponować wzniesienie w miejscu obecnego pomnika monumentu dedykowanego również polskim żołnierzom, aby uniknąć niepotrzebnych sporów. Uważamy, że przy okazji jubileuszowego roku 2018 należy uniknąć stawiania pomników politykom lub postaciom z powojennej historii Polski. Sądzimy, że wzniesienie pomnika oddającego hołd każdemu polskiemu żołnierzowi jest najodpowiedniejszą formą uczczenia tak ważnej rocznicy, która powinna nas łączyć – nie dzielić. Obecnie Instytut prowadzi rejestrację wolontariuszy, którzy wraz z nami prowadzić będą zbiórkę publiczną i – tak jak podczas finałów WOŚP – zachęcać z puszką w rękach włocławian do wspierania ważnej inicjatywy – mówi Prezes WIRu – Kacper Marciniak.

Każdy, kto chce zostać wolontariuszem może zarejestrować się pod adresem wir.wloclawek.pl/zmienpomnik/

Aby zachęcić wszystkich do rejestrowania się jako wolontariusz wyprodukowano spot promocyjny.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.