Kto z kim w wyborach samorządowych w regionie?

W tegorocznych wyborach samorządowych na poziomie list do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego będzie obowiązywało porozumienie PO i Nowoczesnej oraz jak zaznaczył poseł na Sejm RP Tomasz Lenz innych ugrupowań, które prawdopodobnie dołączą do tego porozumienia. Trwają rozmowy w tej sprawie.

Na dzień dzisiejszy okręg do sejmiku województwa obejmuje miasto Włocławek, powiat ziemski włocławski, powiaty: aleksandrowski, lipnowski i rypiński.

Według posła to się może zmienić, bo ilość mieszkańców uległa zmianie. Zasadnicza jednak różnica będzie polegała na tym, że dzisiaj listy będą wspólne PO i Nowoczesnej i jeszcze innych ugrupowań. Poszczególne ugrupowania będą zgłaszały na te listy kandydatów starając się porozumieć, kto z którego miejsce startuje. Jest porozumienie w Warszawie i będzie ono realizowane na poziomie województwa.

Jeśli chodzi o wybory do Rady Miasta Włocławka to oczekujemy od Nowoczesnej informacji czy posiada kandydatów we Włocławku, których mogłaby zgłosić na te listy. PO jako ugrupowanie siedemnastoletnie mająca spore struktury, jest w stanie tych kandydatów znależć i podać ich już dzisiaj - zaznaczył poseł Lenz

We Włocławku sprawa jest bardziej skomlikowana, ponieważ Nowoczesna zawarła porozumienie z SLD i idą razem do wyborów samorządowych. Będzie jedna lista kandydatów do rady miasta i wspólny kandydat na prezydenta. To porozumienie jak wynika z deklaracji obydwu partii jest otwarte. Obie te partie do porozumienia również zapraszają PO.

Nie będę komentował decyzji lokalnych struktur Nowoczesnej we Włocławku ale z doświadczenia wiem, że takie decyzje podejmuje się odgórnie, najpierw zarząd krajowy, póżniej struktury wojewódzkie, potem struktury miejskie, powiatowe. Tak naprawdę z kim Nowoczesna będzie zawierała koalicje zadecyduje zarząd krajowy. Struktura działająca będzie musiała się podporządkować i wziąć pod uwagę sugestie władz krajowych - mówił poseł na Sejm RP Tomasz Lenz.

Zapytany o kondycję PO we Włocławku i czy struktury wojewódzkie problem włocławski dostrzegają oraz czy środki zaradcze zostały przedsięwzięte by nastąpila poprawa poseł Lenz wyjaśnił:

PO we Włocławku ma swojego prezydenta Marka Wojtkowskiego. Tego prezydenta nie ma PiS, SLD, Nowoczesna. To PO wystawiła Marka Wojtkowskiego, który te wybory wygrał. My mamy prezydenta, a nie oni.

Kolejne pytanie dotyczyło Rady Miasta, w której rządzi PiS.

Lenz zaznaczył, że PIS na siłę próbuje udowodnić, że miasto jest źle zarządzane aby zwyciężyć w wyborach samorządowych.

 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.