Które włocławskie inwestycje mogą nie doczekać się realizacji?

Nie milkną echa sesji budżetowej Rady Miasta Włocławek, która odbyła się w dniu 16 stycznia 2018 r.

Podczas ostatniej sesji radni klubu SLD głosowali przeciwko budżetowi, który ich zdaniem został przyjęty z uchybieniami prawnymi. Głosowanie en bloc według radnych klubu jest naruszeniem prawa. Będą oni wskazywali na uchybienia, zapowiadają też  odwołanie się do odpowiednich organów, które będą analizowały sytuację prawną związaną z podjęciem uchwały w sprawie  budżetu. O zamierzeniach klubu mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 17 stycznia 2018 r. Jarosław Hupało przewodniczący Klubu Radnych Miejskich SLD.

Kolejnym warunkiem, który podczas sesji powinien być spełniony według przewodniczącego to „szeroka dyskusja nad budżetem”.

Kilku radnych nie mogło wypowiedzieć się na temat budżetu na temat konstrukcji i jego zmian. Radni apelowali o wycofanie niektórych poprawek lecz bezskutecznie, ponieważ przewodniczący nie udzielał im głosu  – zaznaczył Hupało.

Uważamy niektóre poprawki za celowe. Gdyby nie były głosowane en bloc to PiS mogło liczyć na poparcie większej liczby radnych. Podobnie w kwestii podwyżek dla pracowników oświaty. Wszyscy uważamy, że te pieniądze powinny się znaleźć - mówił przewodniczący Klubu Radnych SLD Jarosław Hupało.

Radni SLD mają zastrzeżenie także do przewodniczącego Rady Miasta w zakresie braku udzielenia im głosu w przedmiocie sprawy.

Przekonanie co do perfekcyjności realizacji porządku obrad sesji Rady Miasta też jest zadziwiające - dodał Hupało.

Radni SLD uważają, że forsując swoje poprawki PIS część pieniędzy zabrał z innych projektów.

To jest hipokryzja, że jednym zabieramy tylko po to, aby utrudnić pracę samorządowi, prezydentowi, a wskazujemy takie same czy podobne zadania w innym miejscu. Czy to służy zwiększeniu ilości inwestycji? Otwieranie jednej inwestycji a zamykanie już rozpoczętej generuje koszty - mówił Hupało.

Jego zdaniem  można wszystko przedyskutować  i znaleźć optymalne rozwiązania.

Jak poinformowali radni SLD PiS zabrało część środków finansowych z niżej wymienionych inwestycji.

Na budowę trasy średnicowej I etap ulicy Toruńskiej pierwotnie zaplanowano 500 tysięcy złotych. PiS zmniejszył środki na inwestycje w 2018 r. o 118 tysięcy złotych.

Na ścieżki rowerowe miało być przeznaczone 2 mln 100 tysięcy złotych. Kwotę  zmniejszono o 125 tysięcy złotych.

Zaplanowane 4 mln 300 tysięcy złotych na budowę ulicy Zachodniej zmniejszono o  725 tysięcy złotych.

Budżet na utworzenie parku na Słodowie rewitalizacja (podpisana umowa ze środków unijnych) uszczuplono o  934 tysiące złotych.

Na modernizację budynku wraz z wyposażeniem Centrum Kształcenia Praktycznego PiS zaplanował 212 tysięcy złotych mniej.

Środki na przebudowę basenu Delfin ( środki unijne) zmniejszono  o kwotę 453 tysięcy złotych.

SLD wycofało poprawkę w budżecie, który przygotował prezydent Marek Wojtkowski w wysokości 1 miliona złotych. Klub radnych SLD uważa jednak nadal, że zwiększenie środków finansowych na transport publiczny jest jak najbardziej zasadne. Ich zdaniem zakup między innymi taboru  to palący problem. 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.