Mieszkańcy uciekają z Włocławka? Nowoczesna wie jak ich zatrzymać

W miniony czwartek odbyła się w konferencja prasowa, w której udział wzięli: poseł na Sejm RP Paulina Hennig-Kloska, Agnieszka Walczak wiceprzewodnicząca Koła Nowoczesna Włocławek oraz Jakub Girczyc przewodniczący Koła Nowoczesna we Włocławku.

Głównym tematem zasygnalizowanym podczas spotkania  był  Program Nowoczesnej mówiący  o tym co trzeba zrobić na poziomie Polski, a co na poziomie  Włocławka.

Sytuacja Włocławka jest dość specyficzna na mapie Polski, bo pomimo spadającego bezrobocia, utrzymuje się ono dość wysoko. W mieście mamy 13 % bezrobocia, w powiecie blisko 20%, a w Polsce najnowsze dane mówią o bezrobociu poniżej 7% - powiedziała poseł na Sejm RP Paulina Hennig-Kloska.

Zdaniem posłanki Włocławek musi wejść na nowe tory rozwoju tak aby przyciągnąć do miasta inwestorów, stworzyć nowe miejsca pracy i zaktywizować społeczność lokalną, który będzie przyświecał lokalnym strukturom w walce w nowych wyborach samorządowych.

Posłanka ostrzega, że jeżeli nie powstaną nowe i atrakcyjne miejsca pracy to Włocławek nadal będzie czekał odpływ mieszkańców do miejscowości, oferujących lepsze perspektywy.

Jednym z zadań programu lokalnego jest pobudzenie mieszkańców  do tworzenia firm celem  polepszenia sytuacji na rynku pracy dla osób jej  poszukujących.

Nasz program powstał w oparciu o rozmowy z przedsiębiorcami, którzy sprecyzowali oczekiwania wobec samorządów -  nadmienił Jakub Girczyc.

Według  przewodniczącego Girczyca  bardzo istotną kwestią jest to aby umożliwić potencjalnym przedsiębiorcom pozyskanie wiedzy z zakresu prowadzenia oraz zakładania działalności gospodarczej. Temu służyć mają szkolenia także młodzieży w szkołach przez przedsiębiorców.

Nowoczesna proponuje także obniżanie podatków.

Chcielibyśmy obniżyć podatek do 18 zł za m2, do 10 zł za m2 w obszarach rewitalizacji oraz obniżyć podatek od nieruchomości o ok. 50% dla firm, które po raz pierwszy prowadzą działalność we Włocławku. Chodzi o pierwszy rok działalności firmy - powiedziała Agnieszka Walczak.

Nowoczesnej zależy na wspomaganiu małych, średnich i mikro przedsiębiorców w początkowej fazie prowadzonej działalności.

Nowoczesna w programie preferuje  również obniżenie  podatku  o 50% dla firm zajmujących się rozwojem nowoczesnej gospodarki. Chodzi  między innymi o firmy zajmujące się doradztwem komputerowym, tworzeniem bazy danych, zarządzaniem baz danych a także badaniami naukowymi aby uniknąć odpływu młodych ludzi z Włocławka.

Kolejnym zagadnieniem poruszonym przez przewodniczącą były tereny inwestycyjne na terenie Włocławka. Rozwój strefy inwestycyjnej mógłby wpłynąć na rozwój Włocławka. Nowoczesnej zależy aby inwestorzy byli wspomagani przez samorząd.

Żeby Włocławek mógł rozwiązać systemowe problemy gospodarcze i aby nie odbiegał od statystyk ogólnopolskich potrzebuje dobrego menadżera, który pchnie w to miasto nową siłę i będzie potrafił sprowadzić do miasta odpowiednich inwestorów, którzy będą w stanie godne pensje zapewnić pracownikom oraz będzie potrafił zadbać o rozwój infrastruktury - podsumowała posłanka Paulina Hennig-Kloska.

 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Galeria zdjęć: 

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.