Minister Gowin we Włocławku. Jubileusz 15-lecia PWSZ [ZDJĘCIA]

13 marca 2017 r. zainaugurowano obchody 15-lecia PWSZ we Włocławku. Uroczystości uświetnił swoją obecnością Wiceprezes Rady Ministrów Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego  dr. Jarosław Gowin.

W jubileuszu wzięło udział bardzo liczne grono gości, między innymi: parlamentarzyści, rektorzy sąsiednich uczelni, samorządowcy, radni sejmiku wojewódzkiego i radni miasta Włocławka, dyrektorzy szkół, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji.

Fotorelacja tutaj (kliknij)

Przybyli na jubileusz zaproszeni goście gratulowali rektor PWSZ we Włocławku dr Małgorzacie Legiędź-Gałuszce dotychczasowych sukcesów i osiągnięć. Były też podziękowania oraz życzenia dalszego rozwoju.

Po oficjalnej części odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceprezesa Rady Ministrów  Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr. Jarosława Gowina, posłanki na Sejm RP Iwony Michałek, rektor PWSZ we Włocławku dr Małgorzaty Legiędź Gałuszko, Dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu dr Beaty Haor.

Wiceprezes Rady Ministrów Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr. Jarosław Gowin poinformował dziennikarzy o planach i pracach nad Ustawą o Szkolnictwie Wyższym.

Jest mi miło, że mogłem wziąć udział w tej uroczystości  15-lecia PWSZ we Włocławku. To jest uczelnia dynamicznie się rozwijająca. Jesteśmy w kluczowej fazie pracy nad nową Ustawą o Szkolnictwie Wyższym. Tak jak nasz rząd kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju gospodarki ,tak samo ta nowa ustawa będzie kierować się zasadą zrównoważonego rozwoju różnych typów uczelni - powiedział podczas konferencji prasowej minister dr Jarosław Gowin.

Według ministra inną misję mają uniwersytety, a inną PWSZ, które  powinny kształcić przede wszystkim praktycznie na potrzeby regionalnego rynku pracy.

PWSZ we Włocławku bardzo dobrze wywiązuje się ze swojej misji. Od stycznia br. obowiązują nowe zasady finansowania uczelni. Kiedy wprowadzałem tę zmianę formułowano obawy, że PWSZ mogą stracić na nowych zasadach. Mogę zakomunikować, że po pierwsze z 35 PWSZ aż 25 według tych nowych kryteriów korzysta, a wśród tych 25 znalazł się PWSZ we Włocławku - podkreślił minister dr.Jarosław Gowin.

PWSZ we Włocławku znalazła się w tej grupie uczelni, które będą miały maksymalny możliwy wzrost dofinansowania. To jest najlepszy dowód, że ta uczelnia kształci w sposób właściwy i daje praktyczne przygotowanie absolwentom, którym przyjdzie  zmierzyć się z rynkiem pracy. Jednym z takich kierunków na PWSZ jest pielęgniarstwo - chwalił uczelnię minister.

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin poinformował również, że podjął decyzję o przyznaniu uczelni dotacji w kwocie 1,2 mln zł na budowę Centrum Symulacji Medycznych, dzięki czemu będą studenci kształcić się jeszcze bardziej praktyczniej i nie gorzej jak na najlepszych uczelniach w kraju.

 Rektor uczelni  dr Małgorzata Legiędź-Gałuszko nie kryła  zadowolenia z licznych pochwał i przyznanych środków.

To jest dla nas ogromna satysfakcja i zadowolenie zwłaszcza, że studenci wiedzą jak bardzo cenimy sobie jakość kształcenia - nadmieniła  rektordr Małgorzata Legiędź-Gałuszko

Na pytanie dziennikarzy  w sprawie łączenia włocławskich uczelni minister odpowiedział, iż stan prawny nie pozwala na łączenie uczelni niepublicznych z publicznymi. Ponadto w każdym takim przypadku łączenia dwóch uczelni obojętnie jaki jest ich status właścicielski decyzja będzie: "chcę to zadeklarować jednoznacznie, zawsze autonomiczną decyzją władz poszczególnych uczelni".

Następnie minister dodał, że chodzi o konsolidowanie dużych uczelni. Są jak nadmienił inicjatywy łączenia w kilku głównych ośrodkach akademickich w Polsce. We Włocławku jak zaznaczył minister ten temat nie ma racji bytu.

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.