O tej szkole było głośno. IV LO nie udało się zapełnić miejsc. Co dalej z Baczyńskim?

Czy efekty prac IV Liceum Ogólnokształcącym  im. K. K. Baczyńskiego we Włocławku zaowocowały zwiększeniem naboru i zachęciły  uczniów do wybrania  właśnie tej  szkoły?

Statystyka przyjętych uczniów do szkoły na rok 2016/2017 z jednoczesnym naborem uzupełniającym  nie napawa optymizmem. Sytuacja aktualna  przedstawia się następująco :

- w grupie lingwistyczno europejskiej przyjęto 24 uczniów, liczba miejsc wolnych 6;

- w grupie ratownictwa i opieki medycznej na 30 wolnych miejsc przyjęto również 24 osoby;

- w grupie bezpieczeństwo publiczne 28 osób podjęło naukę, 2 miejsca są nadal wolne;

Na temat efektów  naboru  uczniów do liceum rozmawiamy z wiceprezydent Miasta Włocławek Barbarą Moraczewską.

IV LO podjęło  w tym roku naprawdę bardzo duże działania promocyjne, za które dziękowałam wszystkim i  Pani dyrektor również.  Na spotkaniu  na temat rekrutacji mówiłam, że nie do końca przełożyło się to na  chętnych - podkreśliła wiceprezydent Barbara Moraczewska.

Jak nadmieniła wiceprezydent na przestrzeni ostatnich lat, w roku 2013/2014  było 5 oddziałów, następnie w roku szkolnym 2015/2016 również było 5 grup, ale już w roku ubiegłym powstały tylko 3 oddziały i to małe liczebnie. W roku 2015/2016  klasa biologiczno - chemiczna liczyła tylko 17 osób, gdy tymczasem  w całym mieście klasy o tym profilu cieszą się zwykle dużym powodzeniem.  Mundurowa klasa liczyła 24 uczniów natomiast humanistyczna  najwięcej 29 osób.

W tym roku szkolnym powstały również tylko 3 oddziały. Do klasy I o profilu lingwistyczno - humanistycznym w pierwszym  naborze zgłosiło się  tylko 19 osób,  ratownictwa - medycznego 21 osób i profilu bezpieczeństwo publiczne 32 osoby. Ogółem  aktualny rok szkolny ma rozpocząć   w pierwszej klasie IV LO 76 uczniów. Kierunek medyczno - inżynierski i logistyka w biznesie  w tym roku szkolnym  nie został uruchomiony.

Chciałam przekształcić tę szkołę w technikum. Bardzo trudno będzie dalej ją utrzymać. Na dzień dzisiejszy ona funkcjonuje i  jest w naszym systemie oświaty. W momencie, kiedy dojdzie do likwidacji gimnazjum  będzie jeszcze trudniej, dlatego że nauczyciele częściowo realizują etat w gimnazjum i w liceum. Kiedy dojdzie do wygaszenia gimnazjum powstanie problem kadrowy - dodała wiceprezydent.

Najbliższy rok szkolny IV LO  już się rozpoczął bez uruchomienia nowych profili  nauczania mimo, że  ratusz chciał stworzyć większe możliwości zainteresowania kończącym gimnazjalistom.

Ze względu na duży odzew społeczny zarówno radnych,  rodziców jak i dyrekcji postanowiliśmy dać   szansę dalszego kontynuowania nauki. Być może ratunkiem dla tego liceum będzie nowa reforma edukacji w której licea będą 4 letnie, chociaż liczba uczniów pewnie się nie zmieni. Obecnie jest większe zainteresowanie szkołami zawodowymi. Widać to po efektach naboru.- dodała wiceprezydent Barbara Moraczewska.

Wiele emocji, skrytykowanych pomysłów w zakresie rozszerzenia bazy edukacyjnej w IV Liceum Ogólnokształcącym  im. K. K. Baczyńskiego we Włocławku, spotkań władz miasta i przedstawicieli IV LO, program naprawczy który miał zaowocować zwiększeniem naboru i zachęcić uczniów do wybrania właśnie tej  szkoły nie przyniosły oczekiwanych efektów.  Jak wskazują liczby nie udało się zapełnić wszystkich miejsc i podobnie jak w roku 2015/2016 powstały tylko trzy klasy.

Komentarze

W artykule trzeba btło jeszcze dodać,że tylko w jednym liceum zapełnione wszystkie miejsca. Młodzieży we Włocławku jest coraz mniej i problem ten dotyka wszystkich.

Baczyński, niech trwa jak najdłużej!

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.