Ostre starcie na sesji Rady Miasta Włocławek. Wiemy ile miasto wyda na inwestycje

12 marca 2018 r. Rada Miasta we Włocławku podjęła uchwałę w sprawie tegorocznego budżetu, w przedostatni dzień terminu wyznaczonego przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Bydgoszczy.

Nadzwyczajna sesja zwołana przez przewodniczącego Rady Miasta Rafała Sobolewskiego trwała niecałą godzinę. Wszyscy będący na sali obrad radni głosowali nad podjęciem uchwały.

W chwili głosowania była jednomyślność, której nie można było zauważyć podczas burzliwej dyskusji nad budżetem.

Już na samym początku sesji nadzwyczajnej Jarosław Hupało miał pretensje do przewodniczącego Rady Miasta, że klub SLD nie miał możliwości wzięcia udziału w zgłaszaniu propozycji do budżetu na zwoływanych spotkaniach, a więc również nie miał możliwości aby uwzględnione zostały wnioski klubu. Jest to dla radnych jak sam podkreślił wielkie zaskoczenie.

Kolejnym mówcą w sprawie budżetu był Krzysztof Kukucki, szef włocławskiej SLD przypomniał, że jego klub był przeciwny uchwaleniu budżetu w wersji, którą proponował klub PiS.

Odpowiedzialność za bałagan za tę dzisiejszą sesję ponosi przewodniczący Rady Miasta. Klub SLD na tyle ile mógł próbował przekonać do tego, że to co jest robione jest złe, niezgodne z prawem, że zdejmowanie pieniędzy z punktów, na które już są zawarte umowy to jest łamanie prawa. Dopiero RIO musiała wam Panowie uświadomić, że dość już tej zabawy z mieszkańcami Włocławka. Dopiero pod naciskiem RIO dostaliście kubeł zimnej wody i zmuszeni zostaliście do zreflektowania się, że budżet miasta, pieniądze Włocławka to nie jest żaden prywatny folwark. Widzę, że nie poczuwacie się do odpowiedzialności, do tego, że przez 2 miesiące finanse miasta były zawieszone i dopiero RIO musiała pokazać w jakim wielkim błędzie jesteście - grzmiał na mównicy Krzysztof Kukucki.

Szczególnie dziwił się doświadczonym samorządowcom.

Proszę się obudzić, proszę zrozumieć, że nie jest Pan tu dla siebie, dla własnego ja, dla własnej ulicy, tylko dla mieszkańców i ma Pan obowiązek reprezentować i pracować na rzecz wszystkich radnych miasta, nie wybierać sobie w negocjacjach, że ten, czy tamten klub jest Panu bliższy. SLD jest ofiarą tego, że działa zgodnie z prawdą i z wytycznymi w sprawie budżetu - mówił rozgoryczony Kukucki.

Lider włocławskiej SLD miał również zastrzeżenia co do trybu zwołanej sesji.

Co stało na przeszkodzie aby w normalnym trybie zwołać sesję - dodał Kukucki.

Przewodniczący Rady Miasta skomentował wypowiedź radnego Krzysztofa Kukuckiego:

Z prezydentem chcieliśmy osiągnąć jak największy kompromis i dopiąć to, aby ten budżet został przyjęty. Zalecenie RIO były takie abyśmy się porozumieli z prezydentem a potem procedowali. W związku z tym, że czasu było niewiele procedowanie jest takie a nie inne – wyjaśniał przewodniczący Rafał Sobolewski.

Radny SLD Stanisław Wawrzonkoski określił sposób procedowania „jako skandaliczny, które nie powinien mieć miejsca”.

Jako przykład podał inne samorządy, które już realizują tegoroczny budżet. Według Wawrzonkoskiego na 86 mln budżetu 74 mln zł to są inwestycje kontynuowane i zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowej i powinny one być uwzględnione w tegorocznym budżecie.

Chronologicznie radny przypomniał o minionym okresie procedowania uchwalania budżetu i zaznaczył, że prezydent zmniejszając nakłady na poszczególne inwestycje, dokonując cięć uzbierał kwotę 1,2 mln zł aby uwzględnić propozycje tych, którzy torpedowali uchwalenie tego budżetu w przyzwoitym czasie starając się go wydłużyć.

Nie tak powinniśmy prowadzić procedurę przyjmowania budżetu, bo kwartał straty dla realizacji inwestycji, to jest ogromny czas. Wielu z nas myli trochę interes własny z interesem miasta - mówił radny SLD Stanisław Wawrzonkoski.

Katarzyna Zarębska radna PO nazwała sesję „sesją nadzwyczajnego wstydu dla radnych PiS i radnych niezależnych”, którzy przegłosowali w styczniu niezgodne z prawem i z zasadą niegospodarności budżet na 2018 rok „ a ich koalicję "koalicją egzotyczną".

Powinniście jak najszybciej skończyć ten chaos z uchwaleniem budżetu. Chcę przypomnieć, że to RIO wyznaczyła Radzie Miasta datę 13 marca 2018 r. celem naprawy tej sytuacji. Zwracam się do rady „koalicji egzotycznej” nie przedłużajcie tej kompromitacji - ze zdenerwowaniem mówiła radna Zarębska.

Jarosław Chmielewski szef klubu radnych PiS określił radnych SLD i PO koalicją stołkową i odniósł się do zarzutów.

Te zarzuty, które chcieliście skrzętnie przerzucić na radnych powinniście kierować do swojego prezydenta, bo przecież propozycje podjętej przez radnych uchwale budżetowej  były składane do końca miesiąca września. PiS złożyło 53 propozycje a 2 zostały uwzględnione. Złożyliśmy poprawki po to, by prezydent mógł się nad nimi pochylić - odpowiedział na oskarżenia Jarosław Chmielewski zaznaczając, aby nie wykorzystywać budżetu do spraw politycznych.

Jednocześnie po zakończonej sesji klub PiS przedstawił listę pozycji inwestycyjnych i bieżących opiewających na kwotę ponad 6 mln zł, które zostały uwzględnione w podjętej w dniu dzisiejszym uchwale budżetowej, między innymi na sport kwalifikowany czy na podwyżki dla pracownikow administracji, szkół i przedszkoli

Chcę powiedzieć, że nie ma wygranych w całej sytuacji, która jest bezprecedensową w naszym województwie. Jedynym podmiotem to są mieszkańcy miasta, potrzeby miasta  – podsumował sesję nadzwyczajną Marek Wojtkowski.

Prezydent podziękował klubom SLD i PO za wycofanie swoich wniosków do tegorocznego budżetu. Jednocześnie zaznaczył, że po zliczeniu wszystkich propozycji do budżetu na 2018 rok to miasto powinno dysponować kwotą na inwestycje około 160 mln zł.

 

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Galeria zdjęć: 

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.