We Włocławku stanie pomnik Piłsudskiego

W dniu 5 grudnia zainaugurowano aktem założycielskim komitetu społecznego budowę pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku. Jest to działanie jak zaznaczyła inicjatorka tego pomysłu radna Agnieszka Chmielewska z klubu radnych Platformy Obywatelskiej, które przywróci postać Józefa Piłsudskiego propagatora idei niepodległości Włocławkowi.

Myślę, że jest to dobry moment ponieważ jesteśmy w przeddzień obchodów 100 rocznicy odzyskania przez państwo polskie niepodległości, jak również w przeddzień praktycznie 100 rocznicy zwycięstwa wojny Polsko-Bolszewickiej. Rok 2020 zbliża się więc inaugurując dzisiaj ten dokument możemy mieć nadzieję, że w 100 rocznicę zwycięstwa stanie pomnik we Włocławku - powiedziała radna Agnieszka Chmielewska.

Według radnej działania związane z budową pomnika mogłyby być wspierane też aktywnością kulturalną, dlatego, że Włocławek jest miejscem na mapie województwa Kujawsko-Pomorskiego, gdzie walki na wzgórzach Szpetalskich były dość czynne i przodkom jak zaznaczyła radna zawdzięczają włocławianie wiele, dlatego wpisanie pomnika w działania kulturalne jest jak najbardziej wskazane.

Prezydent Marek Wojtkowski podziękował za zgłoszony pomysł radnej Agnieszce Chmielewskiej, ponieważ jak sam zaznaczył do idei podszedł z entuzjazmem.

Włocławek jest związany nierozerwalnie historycznie z tym co się działo 100 lat temu, zarówno I wojna światowa, tutaj toczyły się walki i tworzyły się komitety obywatelskie, tutaj funkcjonowały oddziały polskiej organizacji wojskowej nierozerwalnie związane z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego. Wreszcie rok 1920 i obrona Wisły. Włocławek jest jednym z niewielu miast, który może takimi związkami się pochwalić, dlatego w przeddzień obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości to bardzo cenna inicjatywa, tym bardziej, że inaugurujemy akt o charakterze społecznym - mówił prezydent Marek Wojtkowski.

Józef Piłsudski ma w mieście szkołę swojego imienia ( SP nr 14) oraz bulwary, przed laty stał tu również pomnik, który został przez hitlerowców zburzony i nie został odbudowany więc czas również na budowę pomnika, ponieważ jak nadmieniła radna jest taka potrzeba społeczna. Zdaniem pomysłodawców pomnik powinien stanąć na bulwarach.

Dyrektor Centrum Kultury Browar B Lidia Piechocka-Witczak, Magdalena Musielewicz kierownik Centrum Kultury Browar B, filii w Łęgu czują się potrzebną jednostką, która może wesprzeć ten pomysł.

Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub NAS na Facebooku!

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.