Wkrótce rusza nabór do Technikum Poligraficznego we Włocławku

Na zdjęciu: Piotr Kowal asystent europosła Janusza Zemke

Poszerzenie oferty edukacyjnej w Zespole Szkół nr 4 we Włocławku im. K.K. Baczyńskiego stało się faktem. Nabór do Technikum Poligraficznego rozpocznie się już po ukończonych egzaminach gimnazjalnych a uczniowie we wrześniu rozpoczną naukę w nowym roku szkolnym 2016/2017. Wniosek w sprawie  utworzenia szkoły sportowej oczekuje na procedowanie.

O nowych profilach rozmawiamy z absolwentem tej szkoły asystentem europosła Janusza Zemke Piotrem Kowalem.

Redakcja: Jak wspomina Pan naukę w liceum?

Miałem przyjemność kończyć to liceum. Muszę przyznać, iż reprezentowało ono wysoki poziom nie tylko pod względem nauki, ale również pod względem rozwoju własnych zainteresowań społecznych, politycznych czy kulturalnych.

Redakcja: Skąd propozycja utworzenia Technikum Poligraficznego w Zespole Szkół nr 4?

Były różne koncepcje utworzenia kierunków w tej placówce edukacyjnej. Na przestrzeni miesięcy zmieniały się one. Ostatecznie zwyciężyła jednak propozycja SLD utworzenia Technikum Poligraficznego. Ta oferta została zaakceptowana przez grono pedagogiczne, potencjalnych kandydatów, specjalistów w dziedzinie poligrafii. W dobie zaawansowania rozwoju technologicznego oraz ekspansji marketingu zawody związane z szeroko pojętą branżą elektroniczną, a także reklamową są odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony pracodawców na rynku lokalnym ale również globalnym. IV LO w ramach przygotowania do nauki zawodów nawiązało już współpracę z 10 podmiotami. Cieszy mnie niezwykle, że nadal Liceum Ogólnokształcące będzie funkcjonować na Osiedlu Południe kształcąc nowych uczniów w zawodach technik cyfrowych procesów graficznych, technik procesów drukowania.

Redakcja: Jak skomentowałby Pan wątpliwości Prezydenta dr Marka Wojtkowskiego dotyczące naboru do nowo utworzonego technikum?

Kluczową rolę w funkcjonowaniu tej placówki będzie odgrywać dyrekcja i grono pedagogiczne, które będzie odpowiedzialne za odpowiednie przeprowadzenie kampanii promocyjnej. To technikum będzie miało szanse się rozwinąć. Dokonano analizy zapotrzebowania zawodów praktycznych na rynku pracy i okazało się, że technik cyfrowych procesów graficznych i technik procesów drukowania jest najbardziej popularnym obecnie zawodem na włocławskim rynku pracy. Jestem przekonany, że z roku na rok efekty naborów będą coraz lepsze. Zaangażowanie kadry pedagogicznej z pewnością  przyniesie pozytywne efekty.

Redakcja: Czy pomysł utworzenia szkoły sportowej w IV LO jest zasadny w obliczu zaniepokojenia projektem uchwały dyrektorów placówek edukacyjnych na Osiedlu Południe?

Na tę sprawę należy spojrzeć z perspektywy całego miasta, a nie wyłącznie dobra jednej placówki edukacyjnej. Nie można gasić pożaru w jednej placówce, kiedy rozprzestrzenił się on na wszystkie. Ratusz nie może sobie na to pozwolić. Należy mieć na uwadze dobro ogółu, a nie jednostki. Obawa dyrekcji poszczególnych szkół jest uzasadniona, wyrażona została w jasny i zdeklarowany sposób. Pozytywna decyzja wyrażona poprzez podjęcie uchwały mogłaby być powodem problemów z naborem uczniów w ościennych szkołach podczas niżu demograficznego.

Komentarze

Cieszę, że IV LO będzie miało technikum zawsze miło wspominam spędzony w nim czas, Przykro by było, że moja buda została zamknięta

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.