Włocławek świętuje Rok Wisły. Jak to się zaczęło? [ZDJĘCIA]

10 marca 2017 r. w Muzeum Etnograficznym przy Bulwarach nastąpiło otwarcie wystawy czasowej pt. „Miasto  Ludzie Rzeka. Przemiany na Wiśle we Włocławku w XIX - XX wieku”.

Fotorelacja tutaj (kliknij)

Wystawa, którą przygotowano ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku obejmuje chronologicznie okres od wybudowania bulwarów w 1846 r. do ukończenia stopnia wodnego na Wiśle w 1970 r.

Autorem wystawy jest Tomasz Wąsik, kierownik Muzeum Historii Włocławka.

Na wstępie kierownik zaznaczył, że to jest przedsięwzięcie na terenie Włocławka, które otwiera niejako obchody roku Wisły. Skupiono się głównie na wieku XIX i XX. Jak zaznaczył kierownik Muzeum te przemiany, które nastąpiły na Wiśle i ich wpływ jest tak duży, że wypadało pokazać zmiany. Dlaczego wiek XIX? W wielu przypadkach wiąże się to z postępem cywilizacyjnym. Włocławek z Wisłą i nad Wisłą  żył o czym praktycznie nie pamiętamy podkreślał Tomasz Wąsik.

W zamierzchłych czasach XVI i XVII wiek z tego portu włocławskiego rocznie wypływało od 1 500 do 2 000 statków wypełnionych towarami, które za pośrednictwem Gdańska były eksportowane do całej Europy - zaznaczył kierownik.

W folderze promocyjnym na temat wystawy czytamy:

Kataklizmy wojenne z 2. połowy XVII w. oraz rozpad Polski pod koniec następnego stulecia spowodowały, że handel wiślany zamarł na długie lata. Dopiero zmiany cywilizacyjne w XIX w. doprowadziły do renesansu żeglugi śródlądowej. Fundamentalny wpływ na odbudowę transportu rzecznego miało zastosowanie maszyny parowej, jako środka napędowego statków, który królował na Wiśle przez następne sto lat. Zmiany objęły również wybrzeże wiślane. W latach 40. XIX w. nieuregulowany brzeg przekształcono w bulwary, dzięki czemu usprawniono żeglugę i zabezpieczono miasto przed niszczycielskimi wylewami Wisły. Zbudowano również pierwszy stały most na rzece, oddany do użytku mieszkańcom miasta i okolic w 1865 r. Warto dodać, że ostatnią wielką inwestycją była budowa stopnia wodnego, ktorą zrealizowano w latach 1962 -1970.

Ekspozycja będzie czynna do 11 czerwca 2017 roku.

Komentarze

Odpowiedz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Dodając komentarz pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Informujemy również, iż redakcja portalu promocjewloclawskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu portalu.